تبلیغات
همه چیز در مورد همه چیز
آیا,دانید,جهان,سال,عمر,دارد؟,

.:. امروز :
   
 
آرشیو موضوعی
پیوندها
داستان ها و سخنان زیبا از بزرگان
حقیقت خاموش
هر چی بخوای می تونی بخری
بازی گانگستری مدگنگز
آکوردهای گیتار
بازی دریایی اکاریم
بازی جذاب تراوین
امكانات
ابر برچسب ها
هکر , معرفی کتاب , دانلود , حسین پناهی , دانلود نرم افزار , فایر فاکس 4 , نقشه قدیمی ایران , شعار های جام جهانی 2010 , هشت پا , هک ,

لینكدونی(پیوند های روزانه)


تبلیغات
آیا می دانید جهان چند سال عمر دارد؟
موضوع مطلب : علوم  ،
برای دانستن جواب این سوال به ادامه مطلب بروید

جهان 13 میلیارد و 750 میلیون سال عمر دارد

با انتشار تازه‌ترین نتایج بررسی تابش زمینه كیهانی، پژوهشگران دبلیومپ موفق شدند با ارایه دقیق‌ترین تخمین از عمر عالم، از وجود نوع چهارم ذران نوترینو و مشكلات مدل استاندارد كیهان‌شناسی پرده بردارد.

بهنوش خرم‌روز:‌ در مورد جهان،‌ چگونگی پدیدایش و زمان آغاز آن تئوری‌های متفاوتی وجود داشت، اما این كه یافته‌های به‌دست آمده از 7 سال اطلاعات فضاپیمای دبلیومپ ناسا‌ بر برخی از این نظریه‌ها مهر تایید بزند، ‌به نظر هیجان‌انگیز می‌رسد. یافته‌های جدید امید رفع ابهام از بسیار معماهای كیهانی را به وجود آورده است.

به گزارش وایرد، مطالعات جدید، چشم‌انداز تازه‌ای را از اولین نور جهان منتشر كرده‌اند. به نظر می‌رسد كه با استفاده از این تصاویر و تحلیل آن‌ها بتوان سن دقیق جهان را تخمین زد. و با شناسایی گاز هلیوم اولیه،‌ علامت كلیدی انبساط جهان را كه مدل پیشگام در مورد شكل‌گیری جهان است،‌ به دست آورد.

این نتایج كه بر پایه اطلاعات گردآوری شده كاوشگر ناهمسانگردی ریزموج ویلكینسون ناسا (WMAP) طی هفت سال ‌به دست آمده، شواهد جدیدی مبنی بر شباهت رازآلود ماهیت انبساط جهان با ثابت كیهانی انیشتین دارد. به علاوه این اطلاعات جدید نشان می‌دهد كه دانشمندان مدل درستی برای توضیح گاز داغ اطراف خوشه‌های كهكشان‌ها ندارند.

در آغاز قرن بیستم، دانشمندان تصور می‌كردند جهان حالتی ایستا دارد. اما معادلات نسبیت عام كه آلبرت اینشتین برای توصیف حالت بزرگ‌مقیاس عالم ارایه كرده بود، نشان می‌داد جهانی حالتی پویا دارد و یا در حال انبساط است یا انقباض. از این‌رو، پارامتری را به نام ثابت كیهانی وارد معادلات خود كرد تا با اثر انبساط یا انقباض عالم مقابله كند. وقتی در دهه 1930، ادوین هابل كشف كرد جهان در حال انبساط است، اینشتین این پارامتر را حذف كرد و آن‌را بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود نامید.

سی.ام.بی: تابش زمینه ریزموج كیهانی
تابش زمینه كیهانی، نخستین پرتوهای نوری است كه پس‌از تولد كیهان منتشر شده است. در آغاز، جهان شلوغ‌تر از آنی بود كه پرتوهای نور بتوانند منتقل شوند، اما چهارصدهزار سال پس‌از مهبانگ، این نور برای اولین بار در فضا آزاد شد. این نور قدیمی پر از نقاط گرم و سردی است كه نشانه‌هایی از توده‌های اولیه‌ تشكیل دهنده كهكشان‌ها هستند.


(برای مشاهده عكس بزرگ، اینجا را كلیك كنید)

دانشمندان بسیاری از جمله ویوید اشپرگل از دانشگاه پرینستون و چارلز بنت از دانشگاه جان هاپكینز، اندازه این نقاط سرد و گرم امروزی را با اندازه آن‌ها در اولین انتشارات نور به فضا مقایسه كرده‌اند تا سن جهان را به دقت محاسبه كنند.

با استفاده از این اطلاعات و اطلاعات حاصل از مطالعه ابرنواخترهای دور و دیگر پدیده‌های كیهان‌شناختی، گروه دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند كه جهان 13.75 میلیارد سال با 110 میلیون سال كم‌تر یا بیشتر، عمر دارد.

محاسبات قبلی دانشمندان با استفاده از تنها 5 سال اطلاعات مشاهدات ماهواره‌ای، سن جهان را 13.73 میلیارد سال با 120 میلیون سال كم‌تر یا بیشتر نشان داده بود.

مقایسه نقاط سرد و گرم در مدل‌ها و یافته‌های جدید
اطلاعات جدید تایید می‌كند كه جهان اولیه به سرعت منبسط شده و به عبارت بهتر، متورم شده است. بر اساس نظریه تورمی، جهان در 10 الی 33 ثانیه اول از مقیاس زیراتمی به اندازه یك توپ فوتبال رسیده است. طبق این نظریه كه موفقیت زیادی در توضیح ساختار جهان داشته، نوسان شدت انتشار ریزموج در مقیاس‌های بزرگ‌تر فضایی باید به نسبت، بزرگ‌تر از نوسان شدت انتشار این امواج در مقیاس كوچك‌تر باشد. این الگویی است كه اطلاعات ماهواره جدید آن را تایید می‌كند.

مقایسه نقاط سرد و گرم در مدل‌ها و یافته‌های جدید

مدل استاندارد كیهان‌شناسی پر از انبساط، مواد نامرئی به عنوان ماده تاریك و چیزی به نام انرژی تاریك است كه گفته می‌شود شتاب‌دهنده انبساط كیهانی است. اما یافته‌های ماهواره‌ای جدید به گونه‌ای تازه در مقابل این مدل در آمده است.

دانشمندان با استفاده از این یافته‌های جدید برای اندازه‌گیری نوسان‌های صوتی (معادل كیهانی امواج صوتی) استفاده و تایید كرده‌اند كه درست همان‌طور كه نظریه انفجار بزرگ مدت‌هاست می‌گوید، هلیوم و هیدروژن را جهان اولیه تولید كرده است. مطالعات قبلی بر پایه میزان هلیوم موجود در قدیمی‌ترین ستاره‌های كیهان بود و از اندازه‌گیری مستقیم این گاز در جهان اولیه استفاده نمی‌كرد.

با این كه شاید این اطلاعات شگفت‌انگیز و متحیركننده به نظر نرسد،‌ اما به دست آمدن تاییدی برای نظریات موجود،‌ جالب است.

تردید در نظریات موجود
علاوه بر این‌ها،‌ دانشمندان از یافته‌های این ماهواره برای تشخیص ذرات خنثای اولیه به نام نوترینوها در كیهان استفاده كردند. فیزیكدانان 3 نوع نوترینو را می‌شناسند: نوترینوی الكترون،‌ نوترینوی میون و نوترینوی تاو. اما یافته‌های حاضر، وجود 3 یا 4 نوع را تایید می‌كنند و به گفته پژوهشگران، ممكن است دو سال مشاهده بیشتر وجود نوع چهارمی را هم تایید نماید.

در یافته‌هایی جداگانه، فراوانی فوتون‌های تابش زمینه كیهانی در مجاورت خوشه‌های كهكشان شناسایی شد. در این مورد اما یافته‌های ماهواره با نظریه موجود در تناقض است. گفته می‌شود كه الكترون‌های پرانرژی مرتبط با خوشه‌های كهكشان با برخی از فوتون‌های تابش زمینه كیهانی مرتبطند، به صورتی كه این فوتون‌ها را به سطوح بالاتری از انرژی می‌فرستند كه كاوشگر قادر به تشخیص آن نیست. در نتیجه كاوشگر، فوتون‌های كم انرژی‌تری را در مجاورت خوشه‌ها تشخیص می‌دهد.

در واقع كاوشگر یك نقص را ضبط می‌كند،‌ اما این تنها نیمی از میزانی است كه نظریه خوشه كهكشان پیش‌بینی كرده است. تلسكوپ قطب جنوب، یك آزمایش زمینی است كه تابش زمینه كیهانی را مطالعه می‌كند و آن هم نقصانی كم‌تر از حد انتظار را نشان داده است. این عدم هماهنگی با نظریه بدین معناست كه نظریه‌پردازان باید در فهم خود از خوشه‌های كهكشان تجدید نظر نمایند.

ارسال شده توسط:امیررضا شاه محمدی در یکشنبه 1389/03/2 | نظرات()
مطالب گذشته

انواع ویروس های موبایل
روبات قرمزی
آغاز سال تحصیلی
سریعترین خودروی جهان + عکس
وصیت نامه حسین پناهی
آموزش تبدیل صفحه لوگین ویندوز ایکس پی به ویندوز سون Windows 7 Login Screen For Windows XP
نرم افزار دسترسی به سیستم از را دور TeamViewer 5.0 Build 7418
نام كتاب: نمونه‌هایی از قصه‌های مردم ایران
هوشنگ گلشیری
نرم‌افزار «هشت‌پای پیشگو» عرضه شد!

آرشیو ماهانه
هفته سوم مهر 1389
هفته اول مهر 1389
هفته سوم مرداد 1389
هفته چهارم تیر 1389
هفته دوم تیر 1389
هفته اول تیر 1389
هفته چهارم خرداد 1389
هفته سوم خرداد 1389
هفته دوم خرداد 1389
هفته اول خرداد 1389
هفته چهارم اردیبهشت 1389
هفته دوم اردیبهشت 1389
نظر سنجی
+ نظر شما راجع به این وبلاگ چیست؟
-
-
-
-
-
-
-
-
-
آمار كلی وبلاگ
نویسندگان امیررضا شاه محمدی
کوروش عبدلی
رامبد نیکبخش

آمار وبلاگ بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر
Pagerank
صفحات جانبی
تماس با ما, دانلود فایر فاکس,
تبلیغات
آیا,دانید,جهان,سال,عمر,دارد؟,